Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko.
Katarzyna Nosowska
„Być kobietą, być kobietą” śpiewała onegdaj Alicja Majewska. I choć definicja kobiecości czy też związane z płcią role społeczne uległy licznym modyfikacjom od roku 1977, to kwestia ta wciąż skłania badaczy do pogłębionych studiów i analiz. Naukowe omówienia dotyczą szerokiego spectrum tematycznego. Medycyna i psychologia zwracają uwagę m.in. na poczucie kobiecości po zabiegach mastektomii i histerektomii – szczególnie w odniesieniu do alarmująco wysokiego poziomu zachorowań na nowotwory. Nauki społeczne zgłębiają kwestię kobiecej tożsamości i miejsca kobiet w społeczeństwie. Literaturo- i kulturoznawstwo wciąż chętnie dokonują analiz zarówno dzieł napisanych przez kobiety, jak i stworzonych przez nie bohaterek. Historii nieobce są liczne przypadki kobiet, które zmieniły oblicze świata – ale także teorie spiskowe, wedle których znane persony ze świata nauki i sztuki miały być w istocie kobietami w męskim przebraniu. Niezależnie od obranej perspektywy badawczej, temat kobiet i kobiecości wciąż inspiruje do dalszych obserwacji. Właśnie dlatego organizatorzy konferencji zachęcają do podjęcia rozważań, proponując refleksję m.in. nad następującymi zagadnieniami:
- kobiety i kobiecość w kulturze, kultura wobec kobiet (film, serial, literatura, komiks, sztuki plastyczne, gry wideo etc.);
- dyskursy feminizmu;
- archetypy;
- cielesność;
- tożsamość;
- historia i kobiety;
- przemoc wobec kobiet;
- dyskursy dyskryminacji, marginalizacji;
- kobiecość kontrowersyjna, napiętnowana;
- kobiety w religiach i mitologiach;
- kobiety – muzy, boginie, superbohaterki, celebrytki;
- twórczość kobiet i twórczość dla kobiet;
- kobiety nauki;
- kobieta w przestrzeni zawodowej;
- społeczne role kobiety;
- rodzina i wychowanie;
- emocje, związki, relacje;
- kobiecość i kobiety w przestrzeni medialnej;
- narracje kobiece;
- opozycja kobiecość i męskość
Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres kdpk.konferencja@gmail.com mija 1 września 2019 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 360 PLN. Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopismach naukowych, które zdecydują się na współpracę z komitetem organizacyjnym (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Organizatorzy: Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Ośrodek Badawczy Facta Ficta